Články a sborník rss

Klavírní cyklus Obrazy z jednoho dne pro klavír

Skladatelka a flétnistka v jedné osobě Jana Kubíková (tehdy Potůčková) vytvořila v roce 2001 během svých studií flétny na konzervatoři v Teplicích drobný klavírní cyklus Obrazy z jednoho dne: 1. Za horama svítá, 2. Smutný déšť, 3. Zvonění vzpomínek.První tóny skladby Za horama svítá se noří z basového rejstříku a dále se rozeznívají do diskantních poloh.Smutný déšť je skladba toccatového charakteru.Zvonění vzpomínek, je založena na ostinátní figuře umístěné do levé ruky.

Autor: zusklavir  |  Vydáno: 26.1.2015 21:32  |  Přečteno: 380290x

M. Lošťák – Skladbičky

Klavírní sbírka Skladbičky nejen pro děti I. je dílem rumburského skladatele a houslisty Mirko Lošťáka. Autor se narodil v roce 1933 v Chuděříně u Litvínova. Po složení státní zkoušky z houslí v roce 1954 v Praze působil jako houslista v ústecké opeře a od roku 1953 vyučuje na ZUŠ. V roce 1977 absolvoval teplickou konzervatoř v oboru Hra na housle, ve skladbě navštěvoval soukromě lekce Zdeňka Bartoše v Praze. Již 50 let působí v ZUŠ Rumburk, kde založil a vede komorní orchestr a věnuje se pedagogické a kompoziční činnosti.

Autor: zusklavir  |  Vydáno: 24.3.2013 23:52  |  Přečteno: 2595x

Za hranice klávesnice

Asi každý klavírní pedagog ZUŠ bude souhlasit: na základním stupni uměleckých škol znějí až na výjimky stále stejné skladbičky, učitelé zadávají zejména tzv. ověřené kusy a k současné tvorbě přistupují někdy až s despektem. Anebo druhý častý případ – nové hudbě se nebrání, ale zužují ji pouze na populární a podbízivou tvorbu, která svoji podprůměrnou hudební kvalitu schovává za líbivé ilustrace, přitažlivé názvy, povrchní efekty. Přitom česká klavírní instruktivní literatura má ve světě výsadní pozici a je právem považována, díky své poetičnosti, různorodosti a citovému bohatství. Za naprostou špičku. Poukázat na tento fakt a znovu oživit zájem o naše skladby pro děti si dal za úkol projekt „Za hranice klávesnice“.

Autor: zusklavir  |  Vydáno: 1.3.2013 13:58  |  Přečteno: 3448x